Vyberte si podlahu, ktorá vám bude najviac vyhovovať


Všetko podlieha móde. Výnimkou nie sú ani podlahy. Hitom sú tie drevené. Kvalitné a dlho vydržia. To však bude platiť, len keď majú správnu starostlivosť.

Ako sa starať o drevené podlahy?

Záleží na tom, akú povrchovú úpravu zvolíte. Ak to bude lak, olej či vosk, alebo dokonca morenie, musíte počítať s náročnosťou na čas. Najviac ho však zaberie upratovanie podlahy morenej, pretože samotné morenie nechráni povrch dreva. O niečo menej náročné je drevo naimpregnované voskom alebo olejom. Úplne jednoduchá je potom starostlivosť o lakovanú podlahu. Samozrejme, že ak nemáte chuť na vykonávanie týchto činností, mali by ste radšej premýšľať nad možno výhodnejšou vinylovou podlahou.

Bežná údržba

Bez ohľadu na druh dreva a jeho povrchovú úpravu platí pravidlo, že drevo neznáša vlhkosť. Pre každodennú údržbu používajte najlepšie len jemný zmeták, prípadne vysávač s nástavcom na parkety.

Z praxe ale viete, že toto všetko nemusí stačiť. Podlaha predsa potrebuje pravidelné umývanie. Pritom si však, ale nesmiete pliesť podlahu v rodinnom dome s lodnou palubou. Snažte sa použiť čo najmenej vlhký mop alebo handru, aby ste drevenú podlahu nevystavovali zbytočnému naberaniu nepotrebnej vlhkosti.

Keď už nepomôže ani údržba

Keď už pomocné kroky nepomôžu, nezostáva než sa pustiť do celkovej obnovy jej vybrúsením. V domácnostiach je to zvyčajne potrebné približne raz za 8 až 10 rokov. Pretože časom sa niektoré tesnenia môžu povoliť a narušiť celkový povrch.

Na to je potrebná veľká brúska, ktorú si možno požičať v konkrétnych predajniach náradia. Ak však nepatríte medzi kutilov, radšej sa obráťte na odborníkov. Práca s veľkou brúskou totiž vyžaduje zručnosť a fyzickú silu. Nadväznosť celej podlahy sa zachová len vtedy, keď bude brúsenie plynulé.

Odporúčame

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!