Magnetické separátory sú vhodné pre sypké aj tekuté materiály


Pri oddeľovaní magnetických kovov, respektíve ich častíc tekutých alebo sypkých zmesí sa často používa magnetická separácia. Na oddelenie nemagnetických kovov je určený Eddy current separator, ktorý spoľahlivo funguje vďaka silným neodymovým magnetom. 

Široké možnosti využitia

Klasický magnetický separátor našiel svoje využitie v rôznych priemyselných odvetviach ako je ťažobný, chemický, farmaceutický alebo spracovateľský priemysel. Cenným pomocníkom je ale aj pri triedení kovových odpadov, kedy je potrebné rozdeliť magnetické a kovy od zvyšku odpadu. Určite ale nepatria iba do veľkých priemyselných podnikov. V závislosti od typu dokážu čokoľvek magnetické, teda ja klince, skrutky, rôzne úlomky a pod.

Typy separátorov

Existuje samozrejme viacero typov separátorov a rozdeliť sa dajú aj podľa toho, pre aké látky sú určené. Môže ísť o odlučovače magnetických kovov z tekutín alebo zo sypkých látok s ručným alebo automatickým čistením. Princíp fungovania je taký, že na magnet sa zachytia magnetické kovy, ktoré potom skončia v inej nádobe ako zvyšok triedenej zmesi. Pokiaľ chcete oddeliť magnetické kovy od nemagnetických a iných nekovových častí ideálny bude tzv. Eddy Current separátor, pričom ide o separátor novej generácie. Okrem toho sa delia aj na doskové a roštové separátory, magnetické bubny, valce a filtre.

Základom je silný magnet

Pre spoľahlivé oddelenie magnetických kovov je potrebný kvalitný magnet. Dnešné neodymové magnety sa vyrábajú v rôznych podobách a tvaroch. Nenahraditeľné sú nie len pri separátoroch ale aj pri bežných veciach ako sú zámky na dvere, elektromotory, skrinky s magnetickým zatváraním alebo hračky. Okrem toho sa neodymové gulôčky alebo kocky dajú využiť ako bežné magnety napríklad pri zbieraní vysypaných špendlíkov či klincov.

Odporúčame

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!