Magický kruh. Zaujímavosti o snubných prsteňoch?


Uplynie veľmi krátka doba a svadobný deň so všetkými radosťami a obavami sa stane len súčasťou spoločnej histórie. Minulosťou všetkých zážitkov spojených s prípravou na oslavu, slzami radosti a úsmevmi ostatných v tento najdôležitejší deň života.

Všetko sa vráti do svojej obvyklej rutiny, ale symbol zostane. Vec, ktorá vám každý deň a každú minútu pripomína vaše nové postavenie. Za všetko môže krásny snubný prsteň, šperk so zvláštnym významom a silou.

Pohľad do zaujímavej histórie

Tradícia nosenia svadobných prsteňov je staršia ako väčšina iných svadobných rituálov, o ktorých vieme. Prežila skúšku času, náboženstiev a viery rôznych národov a prišla k nám v takmer rovnakej podobe, ako pred tisíckami rokov.

Niektorí vedci sa domnievajú, že tradícia výmeny snubných prsteňov vznikla v starovekom Grécku, druhý – si myslia, že to bol aj rituálu starovekého Egypta. Tradície ale nekončia len pri snubných prsteňoch. Svadobná noc strávená v príjemných bavlnených obliečkach manželskej postele, má tiež veľa zaujímavých príbehov a svoje čaro. Pre nás je ale teraz dôležitý šperk.

Jeho história je teda oveľa staršia, než kresťanstvo a všetky moderné predstavy o svadbe. Niektorí vedci tvrdia, že prvé zásnubné prstene boli vyrobené z trstiny alebo konope. Avšak, bez ohľadu na to, či je to zlatý prsteň alebo jednoduchá vetvička, jeho význam zostáva dodnes rovnaký.

Starý grécky spisovateľ a verejný predstaviteľ Plutarch písal o nosení snubných prsteňov Grékov a Rimanov na prstenníku. Predpokladalo sa, že tento prst je priamo spojený so srdcom najdôležitejším nervom, ktorý ovplyvňuje lásku človeka k človeku a jeho oddanosti. Starí Rimania nazývali tento nerv „vena amoris“ – žila lásky.

Ako sa nosia snubné prstene dnes?

Väčšinou je to klasika. Výnimkou je možno len židovská tradícia, v ktorej sa krúžok nosí na ukazováku nevesty. Podobný zvyk kedysi existoval aj v Rusku.

Hlavným rozdielom medzi tradíciami rôznych krajín je nosenie prsteňa na pravej alebo ľavej strane. Takže v pravoslávnom svete a v niektorých katolíckych krajinách sa zásnubný prsteň nosí na prstoch pravice. To je zvyčajne prijatý zvyk v Rusku, na Ukrajine, Gruzínsku, Srbsku, Poľsku, Chile, Nemecku, Rakúsku, Nórsku, Grécku, Indii, Španielsku, Venezuele, Grécku a niektorých ďalších regiónoch. Naopak vo väčšine krajín katolíckeho sveta a na východe sa nosí na ľavej strane.

Inak by to malo byť už potom s nosením svadobných obrúčok, ktorými ste si utvrdili zväzok a predošlé zasnúbenie. Pre pár je ale najdôležitejšie, aby im tento symbol pripomínal dôležité rozhodnutie aj v tých najťažších chvíľach.

Odporúčame

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!