Čo je to Google Pay a ako službu aktivovať


28. februára 2018 sa Slovensko stalo jednou z prvých krajín, ktoré spustili službu Google Pay, predtým známu ako Android Pay. Jedná sa o on-line platobný systém, digitálnu platformu, ktorú vyvinula spoločnosť Google a umožňuje nákup pomocou mobilných telefónov a tabletov s operačným systémom Android. Momentálne sa touto službou dá platiť v 43 000 prevádzkach po celom Slovensku a službu integrovali do svojej ponuky štyri banky, medzi nimi aj prvá internetová banka na Slovensku – mBank.

Čo je to Google Pay

Služby Google Wallet a Android Pay boli prepracované a prepojené 8. januára 2018 na vytvorenie jednotného platobného systému, ktorý sa teraz nazýva Google Pay. Aplikácia Android Pay bola premenovaná na Google Pay, zatiaľ čo služba Google Wallet, ako služba umožňujúca odosielanie a vyžiadanie peňazí, je teraz k dispozícii v samostatnej aplikácii známej ako Google Pay Send. Google Pay tiež poskytuje rozhranie API, ktoré umožňuje pridať platobnú službu k aplikáciám, webovým stránkam, Braintree, Strip a službe Google Assistant. V podstate teda budete môcť používať platobné karty, ktoré už máte uložené v aplikácii Google Play. Medzi hlavnú výhodu služby Google Pay v spojení s finančnými službami je možnosť platiť v rôznych obchodoch a prevádzkach pomocou NFC techológie, teda zjednodušene priložením telefónu na platobný terminál.

Ako funguje Google Pay

Služba Google Pay využíva technológiu blízkej komunikácie v teréne (NFC) na prenos informácií o karte, čo uľahčuje prevod finančných prostriedkov na maloobchodníka. Tým efektívne nahrádza debetnú alebo kreditnú kartu. Môžete si to predstaviť ako bezkontaktný platobný systém, ktorý sa už používa v mnohých krajinách, ale teraz s dodatočnou dvojfaktorovou autentifikáciou.

Aplikácia Google Pay umožňuje zariadeniam Android komunikovať bezdrôtovo so systémami predaja prostredníctvom NFC antény, zabezpečenia systému Android a platobnej karty. Služba Google Pay využíva aj dostupné metódy autentifikácie, ako je ID odtlačok prsta, ale môže sa aktivovať aj pomocou prístupového kódu, v ktorom nie je ID odtlačok prsta potrebný.

Google Pay neposiela počas nákupu vašou platobnou kartou číslo karty, namiesto toho generuje virtuálne číslo a/c, ktoré predstavuje informácie o vašom účte. Týmto sa vaše platobné informácie uchovávajú v bezpečí a v súkromí.

Google Pay na Slovensku

Rasťo Kulich, country manažéra Google pre Slovensko potvrdil, že platby cez Google Pay už prijíma viac ako 43 000 prevádzok. Platobná služba bude fungovať na miestach, kde môžu zákazníci využívať bezkontaktné spôsoby platby a používateľom sa odporúča, aby hľadali ikonu služby Google Pay. Na to, aby sa aplikácia dala používať na platby v obchodoch, je potrebné do nej najskôr pridať debetnú, alebo kreditnú kartu. Z bezpečnostných dôvodov budete musieť telefón odomknúť, ak platíte viac ako 20 €.

Úspešnosť  služby Google Pay je viazaná na skutočnosť, že viac ako 80% Slovákov vlastniacich smartfóny používa operačný systém Android. V súčasnosti službu Google Pay ponúkajú 4 banky, ale záujem prejavili aj ďaľšie finančné inštitúcie pôsobiace na slovenskom trhu.

Google Pay a mBank

Medzi banky, ktoré sa rozhodli zaradiť službu do svojej ponuky patrí aj mBank, internetová banka, ktorá na slovenskom trhu pôsobí od roku 2007. Známa je najmä svojou ponukou bankového účtu bez poplatkov, ktorý ponúkla ako prvá banka na trhu. Je to aj vďaka nízkym prevádzkovým nákladom, nakoľko banka nemá veľkú sieť pobočiek a väčšinu služieb dokáže zákazník obstarať cez internet, prípadne cez zákaznícku linku. Keďže sa banka zameriava hlavne na technicky zdatných zákazníkov, ktorí vedia dobre využívať mobilné telefóny, zapracovanie služby Google Pay bolo pre ňu prirodzenou voľbou.

Ako nainštalovať službu Google Pay cez mobilnú aplikáciu mBank

Pre aktivovanie služby Google Pay stačí mať nainštalovanú mobilnú aplikáciu mBank, inú appku nepotrebujete. Po otvorení aplikácie a načítaní úvodnej stránky, je potrebné kliknúť na ikonku „Financie’’. Následne si v hornej časti displeja treba vybrať možnosť „Karty’’ a zvoliť kartu, pre ktorú chcete aktivovať službu Google Pay. Po načítaní stránky s údajmi o platobnej karte sa v spodnej časti nachádza tlačidlo „Pridať kartu’’. Po kliknutí na toto tlačidlo sa objaví okno s vašim google účtom, ku ktorému chcete službu aktivovať. V prípade, že máme aktivovaných viacero google účtov, napríklad osobný a firemný, je potrebné zvoliť iba jeden účet, pre ktorý chcete službu aktivovať. Na novej stránke sa ukáže okno s vašou kartou a s možnosťou potvrdiť súhlas s obchodnými podmienkami, ktorý je potrebné zakliknúť a následne stlačiť možnosť „Potvrdiť’’. Operáciu je ešte treba potvrdiť cez pin kód. Pozor, jedná sa o pin kód k mobilnej aplikácii, nie k platobnej karte. V ďalšom kroku je potrebné kliknúť na možnosť „Pokračovať’’, alebo „Continue’’, v závislosti od toho, či máte menu v anglickom alebo v slovenskom jazyku. V závere je nutné potvrdiť zmluvné podmienky a ak všetko prebehlo správne, bude funkcia aktivovaná.

Odporúčame

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!