Prečo nepodceňovať čistenie DPF filtra?


Na vozidlách so vznetovým motorom vo výfukovom systéme sa od roku 2000 používa filter častíc. So zavedením noriem Euro V v januári 2011, je povinné používanie filtra tuhých častíc na osobných automobiloch so vznetovým motorom. Aktuálne, od roku 2014, platí norma Euro VI, ktorá znížila hodnoty oxidu dusíka z 0,18 na 0,08 g/km a nespálených uhľovodíkov + oxidov dusíka z 0,23 na 0,17 g/km.

Filter pevných častíc dieselového motora

Viete presne, čo je DPF filter? Ide o filter pevných častíc, ktorý je určený na zníženie emisií častíc sadzí v atmosfére s výfukovými plynmi. Použitie vhodného filtra umožňuje znížiť častice sadzí vo výfukových plynoch na 99,9 %. Tým sa samozrejme zabraňuje nielen úniku škodlivých látok do ovzdušia, ale aj predchádzaniu vzniku negatívnych dopadov celého procesu.

Pravidelné a kvalitné čistenie musí byť

V dieselovom motore sa sadze vytvárajú, keď nie je palivo úplne spálené. Každá častica sa skladá z uhlíkových jadier, ktoré sú inak označované ako spojené uhľovodíky, oxidy kovov, síry a vody. Preto musí byť každé jedno čistenie DPF filtra pravidelné a kvalitné.  Špecifické zloženie sadzí je ale určené prevádzkovým režimom motora a zložením paliva.

Vo výfukovom systéme je filter pre tuhé čiastočky vznetového motora často umiestnený za katalyzátorom. Pri mnohých konštrukciách je filter častíc kombinovaný s katalyzátorom oxidačného typu a je umiestnený tesne za výfukovým potrubím, kde je teplota výfukového plynu maximálna.

Nepodceňujte varovné signály

V prevádzke filtra tuhých znečisťujúcich látok sú dve po sebe idúce etapy: filtrácia a regenerácia sadzí. Počas filtrácie sa častice sadzí zachytávajú a ukladajú na steny filtra. Častice s malou veľkosťou (0,1 až 1 μm) sú na tom horšie. Ich podiel je malý (až 5%), ale ide o najnebezpečnejšie emisie pre osobu. Moderné časticové filtre ich zachytávajú najlepšie. Takže pri najbližšom vybavení vášho vozidla dokonalým LED osvetlením do auta si nezabudnite pozrieť kontrolné svetielko na palubnej doske, ktoré už možno hovorí o kritickom aktuálnom stave toho vášho filtra.

Odporúčame

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!