Čo škodí pneumatikám


Úroveň našich ciest, nie je ktovie aká, to vieme všetci. Síce sa všade píše, ako sa cesty opravujú a koľko bolo vynaložených peňazí na tieto opravy, ale veď to vonku sami vidíme. Skutočnosť je teda naozaj iná. a keď si kúpime značkové pneumatiky Barum, ktoré nám cesta znehodnocuje, nemáme zrejme veľkú radosť.

Väčšinou jazdíme ako na motokáre, snažíme sa striehnuť na každú jamu, vyhnúť sa im, a keď už sa inak nedá, tak tŕpneme, či bude všetko v poriadku, keď cez ňu prejdeme. O údržbe ciest v konkrétnych ročných obdobiach ani nehovoríme, pretože pri výmene zimných pneumatík to spozorujeme asi všetci, aká kvalita ciest to bola.

Geometria auta

Podľa situácie by ale disky a pneumatiky auta mali prežiť viac menej bez úhony, ale čo podvozok a geometria? Geometria sa môže zmeniť väčším nárazom, alebo postupne, pôsobením zlého povrchu cesty, či aj únavou materiálu, ale nezabúdajme aj na vibrovanie, ktoré spôsobuje zlé vyváženie kolies. A tieto nedostatky v konečnom dôsledku vplývajú na nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, ktoré sa dá zbadať aj voľným okom.

Ak sme sa rozhodli vybrať do blízkeho registračného sídla a po ceste je auto ťahané do jednej strany, môže sa jednať o poškodenie vážnejšie. Každý majiteľ auta, ktorý chce mať jazdné vlastnosti svojho auta čo najlepšie, by sa mal postarať o jeho podvozok. Niekedy vedia pomôcť aj tlmiče. Keď sa teda v rámci údržby rozhodnete tieto doplnky namontovať, nesmiete zabudnúť na nové, opätovné nastavenie geometrie auta. Cena za jej opravu závisí od regiónu, typu geometrie, ale tiež veľkosti auta. Za malé auto zaplatíte bežne od 20 do 35 € vrátane DPH.

Každopádne takouto úpravou predídete opotrebovaniu pneumatík, ktorých cena nie je zas taká malá, aby ste ich mohli meniť každý deň.

Odporúčame

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!